SEM


"Arama motoru pazarlamacılığı" veya "arama motoru reklamcılığı" şeklinde ifade edilen SEM Türkiye'de az bilinen bir kavramdır. SEM çalışmaları arama motorlarının sağ veya üst bölümünde, sponsor bağlantılar kısmında görünen reklamlar SEM çalışmasıdır. Google vb. pek çok arama motorunda bu reklamlar kullanılmaktadır.

SEM ÇALIŞMA PRENSİBİ


Her şeyden öncelikle bir reklam oluşturmak gerekiyor. Ürün, sunulan hizmet veya işletme ile ilgili anahtar kelime ve kelime grupları belirlemek gerekir. Sizin tarafınızdan belirlenmiş olan anahtar kelimeler kullanılarak bir arama yapıldığında hazırlamış olduğunuz reklam arama motorunun sponsor bağlantı kısmında görüntülenir. SEM sayesinde reklamları belli belirsiz kitlelere göstermek yerine asıl hedef kitleye göstermiş olursunuz. Reklamın gösterildiği hedef müşterilerin ürünü satın almamaları durumunda bile markanın bilinirlik düzeyi artmış olur. Bu sayede SEM tatmin edici sonuçlar elde edilmesine olanak sağlayan bir reklam tekniğidir.

SEM'İN FAYDALARI NELERDİR?


Bir SEM çalışmasının en önemli avantajı küçük veya büyük ölçekli her firma için uygulanabilir bir pazarlama yöntemi olmasıdır. Her ürün, hizmet veya firma için uygun bir reklam çalışması gerçekleştirilebilir. SEM çalışması da diğer reklam çalışmalarında olduğu gibi markanın tanınırlığını artırır. Kitlelere ulaşmakta kullanılacak en kolay ve etkili seçeneklerden biri SEM çalışmasıdır.

Başarılı bir SEM çalışması ile internet sitesinin üst sıralara yerleşmesi sağlanabilir. Ayrıca SEM çalışması için kullanılacak olan bütçe tamamen kişinin kendisine bağlı. Bu sayede büyük veya küçük her işletme için ucuz ve etkili bir sistem haline geliyor. Ayrıca SEM çalışması herhangi bir coğrafi bölge veya dile hedeflenmeye izin veriyor. SEM ile markanızı tanıtmak, hizmetlerinizin reklamını yapmak ve sitenizin bilinirliğini artırmak için hemen bizimle iletişime geçin.